Przeglądy i regulacje okien po zimie

Zakup nowych okien to zawsze pozytywna zmiana dla elewacji budynku — zarówno z punktu widzenia estetyki, jak szeroko rozumianej gospodarki energetycznej. Zakładając jednak, że posiadanie nowoczesnych i drogich modeli PVC zwalnia nas z obowiązku regularnego dbania o ich stan, jest po prostu błędne. Wszelkie zaniedbania w tej kwestii prędzej czy później staną się źródłem zauważalnych problemów, począwszy od wizualnych niedociągnięć, aż po ewentualne kłopoty ze szczelnością. Poniżej podpowiadamy, dlaczego okresowe przeglądy i regulacje (na przykład po zimie) są tak istotne oraz co możesz zrobić, by wydłużyć żywotność tego typu elementów.

Przeglądy, czyszczenie, regulacja po zimie — wszystko, co musisz wiedzieć o oknach

Zakup okien to bez wątpienia inwestycja na lata — aby jednak maksymalnie wydłużyć żywotność naszej stolarki, odwlekając tym samym konieczność wymiany, warto należycie o nią dbać. Co możesz zrobić? Pierwszym krokiem jest po prostu regularne czyszczenie. Zaschnięty brud i osad z czasem są coraz trudniejsze do usunięcia, a w skrajnych przypadkach mogą także prowadzić do degradacji lub uszkodzenia ramy. Tak jak w większości przypadków, właściwa higiena to podstawa.

Regularne mycie to jedno, lecz pamiętajmy, że jest to zaledwie wstęp. Jakie zabiegi konserwacyjne pozwolą Ci dłużej cieszyć się nieskazitelną i szczelną stolarką PVC? Oto najważniejsze z nich:

  • uszczelnianie (smarowanie i nasączanie uszczelek),
  • konserwacja plastiku specjalnymi preparatami ochronnymi,
  • czyszczenie otworów drenażowych,
  • oczyszczenie i ponowne naniesienie specjalistycznym smarem.

Pamiętaj również o systematycznej regulacji — opadanie okien to naturalny proces powodowany przez zwykłe użytkowanie, zmiany temperatur oraz inne czynniki atmosferyczne. Zaniedbując mechaniczną regulację (na przykład po okresie zimowym) możesz doprowadzić do trudności z otwieraniem, okazjonalnym blokowaniem klamki, a nawet nieszczelności.

Przegląd i regulacja okien po zimie — zadbaj o żywotność stolarki

Kluczowym momentem w kontekście przeglądu, konserwacji i regulacji stolarki jest właśnie koniec zimy. Niskie temperatury w połączeniu z dużą wilgotnością to prawdziwy test dla elementów elewacji, dlatego warto właśnie wtedy zatroszczyć się o ich kondycję. Po więcej informacji zachęcamy do sprawdzenia pozostałych artykułów na naszej stronie internetowej, a w przypadku pytań — do kontaktu z naszymi doradcami.