Choć przez lata całkowita szczelność stolarki otworowej stanowiła jeden z priorytetów, a wszelkie niedociągnięcia w tej kwestii nadrabiano przy użyciu różnego rodzaju środków i preparatów (jak choćby popularny niegdyś kit), dziś sprawa nie jest już tak oczywista. Obecnie producenci dają nam możliwość regulacji przepływu powietrza, który — według najnowszych zaleceń — powinien zostać zachowany w cieplejszych miesiącach, zniknąć natomiast, gdy temperatury są niższe. Nowoczesne okna PVC wyposażone są w różne tryby, które użytkownik może przestawiać we własnym zakresie. Jakie są zalety i wady ustawień zmiany ustawienia pomiędzy letnim a zimowym? Przekonajmy się!
Okna w trybie letnim i zimowym — wszystko, co musisz wiedzieć!
Co tak naprawdę mamy na myśli, mówiąc o zmianie na tryb zimowy lub letni? Mówiąc krótko, chodzi tutaj po prostu o regulację docisku uszczelki, co pozwala nam na zmianę stopnia rozszczelnienia okna, a tym samym na kontrolę przepływu powietrza. Regulację przeprowadza się natomiast za pomocą docisków mimośrodowych umieszczonych na skrzydle okiennym. W czasie upałów zazwyczaj dopuszcza się lekki przepływ, a w sezonie grzewczym zaleca się z kolei całkowitą szczelność.
Najważniejsza zaleta, jaką niesie za sobą możliwość zmiany trybu, jest ściśle związana z gospodarką termoenergetyczną budynku. Większa szczelność w sezonie grzewczym pozwala znacznie zredukować utraty ciepła, a tym samym poprawić wydajność systemu ogrzewania. W dłuższej perspektywie prowadzi to do odczuwalnych oszczędności finansowych.
Innym istotnym parametrem, który niewątpliwie wpływa na komfort i bezpieczeństwo osób przebywających wewnątrz budynku, jest wilgoć. Lekkie rozszczelnienie okien ułatwia utrzymanie optymalnego poziomu wilgoci wewnątrz pomieszczenia, co ma znaczenie szczególnie w budynkach o znikomej wentylacji.
Ustawienie zimowe i letnie — stolarka otworowa
Wiesz już, dlaczego warto poświęcić chwilę na zmianą ustawienia okien w Twoim domu na tryb letni lub zimowy. Po więcej porad, wskazówek i innych przydatnych informacji na temat stolarki otworowej sprawdź pozostałe artykuły dostępne na naszej stronie internetowej. Masz pytania? Skontaktuj się z nami już teraz!