Na co zwrócić uwagę podczas wiosennego mycia okien

Dbanie o porządek i czystość we własnym do domu to coś, co prędzej lub później stanie się regularnym zajęciem każdego z nas. Choć mycie okien z pozoru nie wydaje się czynnością skomplikowaną, to jednak podczas wiosennego sprzątania warto mieć na uwadze kilka istotnych wskazówek, dzięki którym stan Twoich ram, szyb i uszczelek pozostanie nieskazitelny. Poniżej podpowiadamy, o czym warto pamiętać zabierając się za generalne porządki.

Mycie okien na wiosnę — jakie środki stosować, a czego unikać?

Co powinno towarzyszyć Ci podczas mycia okien? W przypadku szyb najlepiej sprawdzi się zestaw złożony z dowolnej szmatki, wody oraz delikatnego środka czyszczącego. Bardziej uporczywe i zaschnięte zabrudzenia (farby, kleje, itp.) usuniesz natomiast przy pomocy rozpuszczalników, takich jak choćby aceton, spirytus czy nawet benzyna. Stosując mocniejsze preparaty pamiętaj jednak, żeby nie dopuścić do ich kontaktu z gumową uszczelką lub ramą.

A jeśli już jesteśmy przy ramie — do czyszczenia profili PVC ponownie najlepiej sprawdzi się ciepła woda z dodatkiem delikatnego preparatu (polecamy dedykowane środki pozbawione alkoholu, uniwersalne płyny do czyszczenia, a nawet do naczyń). W przypadku uszczelek istotna jest z kolei właściwa i regularna konserwacja — tutaj sprawdzi się chociażby olej silikonowy, który zapewni dodatkową warstwę ochronną.

Czego zatem unikać? Zdecydowanie odradzamy korzystanie z “agresywnych” narzędzi, które mogłyby fizycznie uszkodzić strukturę szyby lub ramy. Zrezygnuj zatem ze szczotek drucianych, twardych gąbek i innych artykułów ściernych. Podobnie w przypadku środków chemicznych — nie polecamy silnych preparatów kwasowych, a także tych opartych na amoniaku, siarce czy też alkoholu.

Bezpieczne porządki — o czym warto pamiętać myjąc okna na wiosnę?

Stawiając na łagodne środki do mycia okien oraz dedykowane preparaty konserwacyjne możesz znacząco wydłuż żywotność poszczególnych elementów stolarki otworowej — w tym profili, okuć i dodatków. Po więcej cennych wskazówek zapraszamy do sprawdzenia pozostałych artykułów, które czekają na Ciebie w naszym serwisie!